top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıVahit Tavukçuoğlu

Köpeklerin Banyosu Nasıl ve Ne Sıklıkla Yaptırılmalıdır?

Bulunduğumuz dönem içerisinde haliyle insanlar artık bahçeli evlerde yaşayamıyorlar. Kent ortamına uyum sağlamış vaziyetteyiz. Köpeklerimizi evlerimiz içerisinde barındırıyor ve burada bakıyoruz. Hijyen ve temizlik konusunda köpeğimizi de hassas hale getirmeye odaklanıyoruz.Köpeklerimize su tabi ki değmeli ancak kendimizin hijyen için kullandığı kimyasal maddeler (köpek şampuanı, bebek şampuanı dahi olsa) köpeklerimize zarar verebilir. Bebekler kadar hassas canlılara bile kullandığımız şampuanlar, köpeğimize de zararlı etki etmez düşüncesi yanlıştır.

Farklı kaynaklarda, farklı anlatılabilmekle beraber, genel görüş 1 yıl içerisinde 3-4 defa yıkanmanın yeterli olacağı yönünde. Köpeklerin tüylerinin altyapılarında var olan bir yağ tabakası bulunmaktadır. Köpeklerimizi ne kadar yıkarsak, bu yağ tabakasını o kadar kurutmamız anlamına geliyor.

Birçok köpek sahibi biliyorum ki; köpeklerini haftalık olarak şampuanla yıkıyor. Bir süre sonra şöyle şikayetler başlıyor: Köpeğimde kepeklenme problemi başladı, tüyleri aşırı derecede dökülüyor, deri problemleri başladı... Köpeğimizin doğasına aykırı davrandığımız ve o şekilde bakımını yaptığımız sürece, böyle problemlerle karşılaşmamız çok normal. Bu materyaller hayvanlar için değil, insanlar için üretildi.7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page